Česko na cestě k úspornějším budovám. Novela zákona o hospodaření energií a její dopady na stavebnictví a realitní trh
Kdy budu potřebovat nový průkaz energetické náročnosti? Přehledné shrnutí požadavků na zpracování průkazu energetické náročnosti (§ 7a) pro majitele nemovitostí podle novely zákona o hospodaření energií (č.406/2000Sb.) od roku 2013

Dokument nenalezen.

další akce

Časté otázky - komerční budova

Jaké nové požadavky se vztahují na obchod v komerční budově nebo obchod jako nebytový prostor v dalších budovách? Je to podobné jako u kanceláře?

Při prodeji, či pronájmu budovy nebo prodeji části budovy (např. komerčních prostor, bytů apod.) platí povinnost zpracování a předání průkazu novému majiteli nebo nájemci od 1.1.2013*, pro všechny budovy, tedy i komerční.
Od 1.1.2016 se tato povinnost vztahuje i na pronájem ucelené části budov, tedy i komerčních prostor (např. obchodů)
Dále je v zákoně uvedeno, že majitelé stávajících bytových a administrativních budov musí mít zpracován průkaz od 1.1.2015 u budov s podlahovou plochou 1500m2, nad 1000m2 do roku 2017 a menší do roku 2019. Tato povinnost ale platí pouze pro bytové a administrativní budovy, netýká se komerčních objektů. 

* Zákon stanovuje tyto povinnosti již od 1.1.2013, nicméně účinnost prováděcí vyhlášky je navržena až od 1.4.2013. Pro aktuální informace o výkladu tohoto právního stavu sledujte tento web.

Jaké povinnosti vznikají vlastníkovi velké komerční kancelářskou budovy (8000 m2 podlahové plochy), který část nebytových prostor používá pro vlastní sídlo a další nebytové prostory budovy pronajímá podnikatelským subjektům a úřadům? Protože nepronajímá celou budovu, ale jednotlivými smlouvami o nájmu jen část budovy a celková energeticky vztažná plocha této budovy přesahuje 1500 m2, má vlastník budovy zákonnou povinnost zajistit zpracování průkazu k datu 1. 1. 2013 (resp. 1. 4. 2013) nebo až k datu 1. 1. 2015?

V případě, že vlastník pronajímá objekt orgánům veřejné moci, musí zajistit zpracování průkazu energetické náročnosti do 1.7.2013. Nepronajímá-li objekt orgánům veřejné moci, musí zajistit zpracování průkazu v termínech jako v případě pronájmu ucelené části budovy, tedy do 1.1.2016.

house orange icon Máte dotaz?
sipka bottom

Obraťte se na internetovou poradnu Ministerstva průmyslu a obchodu i-Ekis.